Morze Martwe

Prawdziwy cud natury, uważany za najstarsze uzdrowisko i największe naturalne SPA* na świecie. (* SPA – z łac. Sanus Per Acquam – Zdrowie przez wodę).

Historia

Lecznicze właściwości Morza Martwego znane były już od czasów starożytnych. Rzymianie oraz Żydzi budowali na brzegach Morza Martwego łaźnie i specjalne umywalnie wykorzystujące wodę i osady błotne zwane iłami. 2000 lat temu rzymski historyk Flawiusz napisał, że nawet sam król Herod odwiedzał gorące źródła znajdujące się na Morzu Martwym, gdzie leczył się i relaksował. Także piękna królowa Kleopatra zażywała kąpieli błotnych, już wtedy znając doskonale walory leczniczo-kosmetyczne iłów Morza Martwego.

Geografia

W języku hebrajskim jego nazwa brzmi Jam Hamelach, czyli Morze Soli. Rzeczywiście Morze Martwe to słone jezioro bezodpływowe. Rozciąga się na długości 76 km i ma 17 km szerokości. Jego głębokość to 395 metrów pod poziomem morza, co czyni go najniżej położonym punktem na powierzchni ziemi. Morze Martwe leży w południowo-zachodniej Azji na terytorium Izraela i Jordanii, w syryjsko-afrykańskim rowie tektonicznym.

Wody Morza Martwego

Morze Martwe jest najbogatszym źródłem minerałów oraz mikroelementów, które znajdują się w wodzie oraz mineralnym błocie. Przez tysiące lat źródła termo mineralne wypełniały Morze Martwe. Pod wpływem ciepła promieni słonecznych, woda wyparowała, a minerały opadały i się gromadziły. Z tego powodu stężenie soli mineralnych w Morzu Martwym jest dziesięciokrotnie większe niż w innych morzach i oceanach.

Należy podkreślić wysoką zawartość jonów sodu, potasu, magnezu, wapnia i bromu w Morzu Martwym. Są to najważniejsze jony, które mają ogromne znaczenie biologiczne – taki właśnie zestaw makroelementów ma ludzka limfa i krew. Zawartość potasu (K) w Morzu Martwym jest prawie 20-krotnie wyższa niż w Oceanie Atlantyckim, magnezu (Mg) – 35-krotnie, wapnia (Ca) – 42-krotnie, a bromu (Br) aż 80-krotnie.
Ze względu na skład soli, Morze Martwe diametralnie różni się od wszystkich innych mórz naszej planety. Temperatura wody waha się pomiędzy 19 stopniami Celsjusza w lutym, a 31 stopniami Celsjusza w sierpniu.

W Morzu Martwym jest życie!

Nazwa „Morze Martwe” ze względu na skrajnie wysokie zasolenie wody może wskazywać, że nie istnieje w nim żadne życie, jednakże stosunkowo niedawno, w rezultacie wieloletnich badań, biochemik i mikrobiolog Benjamin Elazari Volcani, a następnie inni uczeni, udowodnili mylność tego poglądu.
Nosicielami życia w Morzu Martwym okazały się odkryte przez uczonych jednokomórkowe glony oraz najprostsze organizmy – prokarionty, najstarsze żyjące komórki. Stąd pochodzi ich nazwa – archebakterie. Funkcjonowanie oraz przekazywanie informacji genetycznej jest realizowane przez DNA.

Archebakterie – to na dziś jedyne znane żywe mikroorganizmy bytujące w wodzie Morza Martwego od tysięcy lat. Żyją i rozwijają się w tych wodach pomimo niezwykle wysokiej koncentracji soli i minerałów, demonstrując niespotykaną odporność.

Właściwości lecznicze

Współcześni naukowcy na podstawie przeprowadzonych licznych badań potwierdzają, że wyjątkowa kombinacja minerałów (mikro i makro elementów) zawartych w soli Morza Martwego ma właściwości lecznicze w odniesieniu do licznych schorzeń i dysfunkcji naszego organizmu.
Wody Morza Martwego skutecznie oddziałują na alergie, łuszczycę, egzemę oraz wysypkę ropną. Wspomagają krążenie krwi oraz metabolizm, korzystnie wpływają na system nerwowy, oczyszczają skórę oraz poprawiają jej stan i wygląd, ujędrniają, czyniąc ją elastyczną i nawilżoną.

Płukanie gardła wodą pomaga zwalczyć nieżyt nosa oraz zapalenie krtani. Błoto mineralne z Morza Martwego leczy rany, ożywia cebulki włosów oraz eliminuje łojotokowe zapalenie skóry i łupież. Iły stosowane zewnętrznie na skórę pomagają pozbyć się zmarszczek oraz opóźnić proces jej starzenia. Stwierdzono również uzdrawiające działanie iłów na migrenę oraz bóle głowy. Nakładanie iłów, czyli tzw. „błotka” na stawy oraz kręgosłup wywiera dobroczynne oddziaływanie na przeróżne choroby: artretyzm, zapalenie kości i chrząstki, zapalenie szpiku kostnego, zapalenie nerwu, reumatyzm, psychologiczny stres, zmęczenie oraz bezsenność.

Istnieje wiele powodów, dla których Morze Martwe ma unikalne właściwości lecznicze. Jednym z nich są wyjątkowe warunki klimatyczne:

  • 330 słonecznych dni w roku,
  • średnio mniej niż 50 mm opadów deszczu w roku,
  • wysokie ciśnienie barometryczne, niska wilgotność, intensywne parowanie połączone z dużym stężeniem soli bromowych w powietrzu co wspomaga metabolizm, likwiduje zapalenie oskrzeli, otwiera naczynia krwionośne oraz normalizuje pracę systemu nerwowego. Ta kombinacja wód bogatych w minerały, przefiltrowanych promieni słonecznych oraz suchego powietrza z pustyni przyciąga do tego unikalnego miejsca na ziemi tysiące kuracjuszy każdego roku.

Fragment Pisma Świętego Starego Testamentu, Księga Ezechiela, 47 (8-11)

„…Woda ta płynie na obszar wschodni, wzdłuż stepów, i rozlewa się w wodach słonych, i wtedy wody jego stają się zdrowe… bo dokądkolwiek dotrą te wody, wszystko będzie uzdrowione…”.